تبلیغات
دانلود سخنرانی های علامه حسن زاده آملی - علامه حسن زاده آملی و علوم غریبه
پنجشنبه 10 دی 1394

علامه حسن زاده آملی و علوم غریبه

   نوشته شده توسط: ب ن    

نکته ای از علوم غریبه

وجود و واحد اندر علم اعداد  دو جسم اند و به یك روح اى نكو یاد 
ولى در روحشان سرى عظیم است   كه بسم الله الرحمن الرحیم است

در علم اعداد كه یك رشته آن علم اوفاق است و نیز در علم حروف كه یك شعبه آن از آن به جفر هم تعبیر مى شود گفته مى شود كه : الاعداد ارواح و الحروف اشباح و العدد كاءسنان المفتاح اذا نقصت او زادت لا یفتح الباب و الزیادة على العدد المطلوب اسراف و النقص منه اخلال .
مراد از نقل عبارت مذكور همان جمله اول است كه آمده است : كه عدد روح حروف است . مثلا اسم شریف ((محمد (صلى الله علیه و آله و سلم ))) كه داراى چهار حرف (م - ح - م - د) است به منزله جسمى است كه روح آن 92 است زیرا كه (م = 40 + ح = 8 + م = 40 + د = 4 = 92) عدد 92 روح است و كلمه محمد جسم آن . یا كلمه شریف ((على )) كه داراى سه حرف است به منزله جسم است براى عدد ((110)) زیرا كه (ع 70 است و ل 30 و ى 10) (110 = 10 + 30 + 70) پس علم اعداد به منزله علم به ارواح حروف است كه علم جفر متضمن آن است . (به لطیفه هاى 105 و 106 از جلد اول مآثر آثار حضرت مولى روحى فداه مراجعه فرمایید.)
عیانى در كنوز الاسماء گوید:

نزل اهل خرد و اهل عیان  حرف جسم و عدد اوست چو جان

اما در بیان معناى بیت اول باید گفته شود كه ((وجود)) و ((واحد)) به منزله دو جسم از براى یك روح اند. بیان : ((وجود)) داراى چهار حرف است كه به عدد جمل ابجدى ، واو شش است و جیم سه و واو شش و دال چهار؛ و همچنین ((واحد)) چهار حرفى است كه واو شش و الف یك و حاء هشت و دال چهار، كه هر دو داراى یك عدداند. (و = 6 + ج = 3 + و = 6 + د = 4 = 19) (19 = 4 + 6 + 3 + 6) و (و = 6 + 1 = 1 + ح = 8 + د = 4 = 19) (19 = 4 + 8 + 1 + 6)
گاهى یك عدد مى تواند روح چندین حروف و كلمه گردد. در اینجا روح ((وجود)) و ((واحد)) یكى است و آن هم عدد نوزده (19) است چه اینكه كلمه ((ایجاد)) نیز همانند وجود و واحد به عدد نوزده روح دارد. فتدبر.
چه عجب اینكه در روح وجود و واحد یك سرى مطرح است و آن این است كه به عدد حروف بسم الله الرحمن الرحیم است زیرا بسم الله الرحمن الرحیم داراى نوزده حرف است . از نكته 262 هزار و یك نكته مولایم بشنو:
نكته 262: بسم الله الرحمن الرحیم وجود واحد است . چه هر یك از وجود و واحد جسم یك روح اند و روحشان به عدد حروف بسم الله الرحمن الرحیم است . و از امیر (علیه السلام ) مروى است كه ظهرت الموجودات عن بسم الله الرحمن الرحیم و این معنى موضوع مسائل عرفانى است كه وجود واحد شخصى است .


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر